Понад 2000 дітей на Львівщині вакциновані від ковіду - Олег Когут
Найдієвішим профілактичним засобом від ковіду залишається вакцинація. На сьогодні 40,3 % дорослого населення першою дозою, 26,9% – другою дозою, окрім того щеплення отримали вже 2200 дітей. Про це на брифінгу щодо епідситуації в області розповів Олег Когут, регіональний координатор з питань вакцинації від ковіду на Львівщині.
«Всі вакцини поставляють на Львівщину своєчасно і в повному обсязі. Нещодавно отримали 52 тисячі доз вакцини «Модерна». Загалом на Львівщина очікує на 210 тисяч доз цієї вакцини.
Щодо вакцинації дітей, то їх рекомендують щепити вакциною "Комірнаті" (Пфайзер) у віці від 12 років», - зазначив Олег Когут.
Він також розповів, що ситуація з захворюваністю на ковід в області залишається напруженою. Загалом на амбулаторному та стаціонарному лікуванні перебувають понад 4 тисячі осіб. З них 3149 - саме на стаціонарному лікуванні.
«Значна кількість госпіталізованих, з яких понад 200 людей перебувають в реанімації, свідчить про важкість цієї хвилі захворюваності.
За останні дні фіксуємо менше нових хворих. Така ситуація характерна для вихідних, коли люди менше звертаються за медичною допомогою. Проте загальний рівень захворюваності не зменшується», - зазначив Олег Когут.
Нагадаємо, цього тижня в області щеплення від ковіду можна отримати у 33-х центрах вакцинації. Або у пунктах щеплень, попередньо звернувшись до сімейного лікаря.
Новини за темою
«Хочу бути корисною»: на Самбірщині вчителька-пенсіонерка проводить уроки неформальної освіти для діток-переселенців
9 травня 2022
У Самбірському районі Львівської області знайшли прихисток чимало сімей-переселенців. Місцеві мешканці допомагають сім’ям з дітьми пережити цей складний час. Серед них місцева вчителька Надія Яворська, жінка уже на пенсії, але свій великий педагогічний досвід вирішила присвятити дітям, які через війну опинились у Мшанці та сусідніх гірських селах Стрілківської громади. Про те, як бореться з ворогом на своєму фронті вона розповіла виданню «Ваш Голос Прикарпаття». «Я працюю з дітьми, які приїхали до наших сіл із різних регіонів. Краматорськ, Дружківка, Олександрівка, Покровськ, Кривий Ріг, Харківська та Київська області. Вік моїх нових друзів – від 3 до 10 років. Моя особиста мета – хочу бути корисною у цей важкий час війни. Я маю педагогічний досвід. То чому ж його не застосувати у потрібній справі? Маленькі українці сьогодні цього потребують», – розповіла вчителька. Надія Яворська реалізує проєкт дитячі точки «Спільно» від ЮНІСЕФ у партнерстві з Українською освітньою платформою. Це уроки неформальної освіти для дітей, які стали вимушеними переселенцями. До навчання залучають і місцевих дітей. Мета цього проєкту – забезпечити право на освіту в час війни усім дітям. А також допомогти їм освоїтись на новому місці, потоваришувати з місцевими однолітками. Аби фахово працювати з маленькими переселенцями педагог проходила відповідні навчання. У групі Надії Яворської 23 дитини. Наразі на заняття приходять 10-11. Як розповіла Надія Яворська проводить не класичні уроки. Усі діти, різного віку, займаються в одній групі. Щоразу для своїх учнів учителька придумує різні цікавинки. Розповідає про місцевість, про звичаї, про природу. До прикладу, перед вербною неділею спільно виготовляли букетики для освячення. Попри це спілкувалися й про історію свята та традиції. Згодом малювали писанки, а ще складали художній великодній кошик. «Діти є діти. Вони хочуть спілкуватись, забавлятись та цікаво проводити свій час. Ми не можемо постійно сидіти у нашому умовному класі. Багато часу проводимо на вулиці, якщо дозволяє погода. От, до прикладу, вивчали місцеві рослинки, розбирали де правий, а де лівий берег нашої річки Мшанка. Щоразу придумую й різні активні ігри. У вівторок прогулялись до нашої туристичної візитівки – Мшанецьких колиб», – розповіла педагог. У кожної дитини – своя історія. Але усіх об’єднує одне гірке слово війна. Зазначимо, що сьогодні на Львівщині проживає 274 тисячі переміщених осіб, з них понад 75 тисяч – діти. Фото «Ваш Голос Прикарпаття».
На Самбірщині діти виготовляють обереги для військових на передовій
9 травня 2022
Серію майстеркласів проводить гуманітарний відділ Старосамбірської міської ради. Під час них діти власноруч виготовляють обереги для військовослужбовців на передовій, а також тематичні листівки-вітання. Минулого тижня – матерям. Так, в історико-краєзнавчому музеї діти молодшого шкільного віку виготовляли обереги у кишеню. Їх надішлють військовим, які боронять країну на передовій. Також у Старосамбірській публічній бібліотеці діти виготовляли листівки до дня матері. Участь у майстер-класах беруть і діти, які через війну вимушено покинули свої домівки й знайшли тимчасовий прихисток на Самбірщині. «У цей непростий для України час, коли діти навчаються дистанційно, стараємося, щоб вони мали можливість бути в соціумі, а також навчитися корисних справ. Бо війна має вплив на всіх, зокрема й на дітей, які далеко від лінії зіткнення. До заходів також залучаємо дітей із числа вимушено переселених, які є на території Старосамбірської громади. Ті ж обереги на передову – вони позитивні з двох сторін: підтримка для тих, хто боронить державу, і значимість для діток – вони розуміють, що внесли маленький внесок в перемогу», - розповіла начальниця гуманітарного відділу Старосамбірської міської ради Ольга Коваль.
На Львівщині пів тисячі евакуйованих дітей-сиріт: особливості їхнього влаштування у сім’ї
6 травня 2022
Львівська область від початку повномасштабного вторгнення окупанта на територію України почала активно організовувати евакуацію людей з різних областей. Однією з найвразливіших категорій, що знайшла прихисток на Львівщині є діти. Зараз у 25 закладах Львівської області перебуває 937 внутрішньо переміщених дітей. З них 516 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На території Львівської області перебуває (внутрішньо переміщені): 11 дитячих будинків сімейного типу з 95 дітьми-вихованцями; 11 дітей-вихованців перебуває на території області без батьків-вихователів; 7 прийомних сімей з 15 прийомними дітьми. Діти, які отримали притулок в закладах Львівської області приїхали з Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Житомирської, Сумської та Чернігівської областей. Під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану діти, які залишилися без батьківського піклування, а також діти, розлучені із сім’єю, тимчасово влаштовуються до чинних прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу на умовах тимчасового влаштування в межах передбаченої граничної чисельності дітей, які можуть бути влаштовані до таких форм виховання. Це відповідно до пункту 31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24 вересня 2008 року № 866 (зі змінами), Особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, має бажання взяти її під опіку, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини такі документи: заяву; копію паспорта громадянина України; документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною; довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку; Водночас потрібна довідка про наявність чи відсутність судимості. Її видає територіальний центр з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника або через Портал «Дія». Якщо її неможливо отримати, кандидат в опікуни чи піклувальники подає заяву про відсутність притягнення його до кримінальної відповідальності відповідно до статей Кримінального кодексу України, зазначених у пункті 10 частини першої статті 212 Сімейного кодексу України. Відповідальність за правдивість наданої службі у справах дітей інформації щодо відсутності судимості покладається на опікунів чи піклувальників. Після припинення надзвичайного або воєнного стану довідка про наявність чи відсутність судимості опікуна, піклувальника надається службі у справах дітей упродовж місяця. У разі виявлення факту подання неправдивої інформації опіку, піклування може бути скасовано упродовж місяця.
Що робити, якщо втрачено карту щеплень? Рекомендації МОЗ
5 травня 2022
У разі втрати карти щеплень у МОЗ рекомендують ввести додаткові дози вакцини. Введення додаткових доз вакцини, наголошують у МОЗ, є безпечним для здоров'я. Це підтверджено результатами досліджень та рекомендовано авторитетними міжнародними організаціями, такими як World Health Organization (WHO) та Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності. У ситуації, коли інформація про проведені щеплення конкретної особи недоступна і немає можливості її отримати або ж відновити, доцільно зробити повторний курс щеплень. Як повідомляють Ірина Волошина, докторка медичних наук, професорка кафедри сімейної медицини, та Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, у мирних умовах рівень введення додаткових доз вакцин сягає 10% серед загального населення. В умовах посиленої міграції населення цей показник може зростати. Найчастіше повторно проводять щеплення від COVID-19, кору, правця, гемофільної інфекції, вітряної віспи. Повторний курс вакцинації має проводитись у тих же дозах, що й при стандартній схемі введення, з дотриманням мінімальних інтервалів з урахуванням віку пацієнта. Рекомендації з вакцинації дітей та дорослих із порушеним календарем щеплень схвалені наказом МОЗ. «Пам'ятайте, що вакцини, які використовуються в Україні, країнах ЄС, США і Канаді, є перевіреними та безпечними. Немає підвищеного ризику побічних ефектів у здорової дитини», - зазначають у МОЗ. Нагадаємо, з 24 по 30 квітня у світі відзначали Всесвітній тиждень імунізації, метою якого є популяризація вакцинації від інфекційних захворювань. В Україні, згідно з Календарем профілактичних щеплень (нижче), обов’язковою є вакцинація від десяти інфекційних хвороб: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт. Цього року головною темою тижня імунізації була не тільки підтримка планової імунізації, а й вакцинації проти COVID-19. Детальнішу інформацію про вакцинацію та щодо отримання щеплення можна дізнатися у сімейних лікарів.
Психоемоційний стан дітей під час війни: на Львівщині проведуть опитування школярів та їхніх батьків
4 травня 2022
Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України (НАМН) спільно з департаментом освіти і науки Львівської ОВА вже найближчими днями планують провести онлайн-опитування дітей шкільного віку та їхніх батьків про те, які війна в країні впливає на психологічний та психоемоційний стан дітей. «Те, що відбувається, суттєво впливає на психологічний стан наших дітей. Це проявляється у психологічних негараздах, які бувають гострими (щодо них існує певна система реагування психологів), і у тих, які не завжди видно та на які не завжди ми встигаємо реагувати. Тому ми хочемо з департаментом освіти і науки провести опитування серед батьків і підлітків, для того, щоб визначити чинники, орієнтуючись на які ми зможемо своєчасно надати допомогу усім дітям. Той найкращий досвід, який сьогодні мають багато фахівців, як психологів, так і педагогів, хочемо висвітлити, використати його у розв’язанні тих проблем, які реально сьогодні є, для того, щоб впливати на майбутнє нашої країни», - розповів директор Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України Георгій Даниленко. Опитування планують розпочати через тиждень. Його учасники відповідатимуть на запитання про психологічний та психоемоційний стан дітей у теперішній час. Відповіді на ці запитання дозволять вивести маркери, орієнтуючись на які, спеціалісти (психологи, педагоги) зможуть своєчасно допомогти, визначити проблему і далі піклуватися вже системно і цілісно про здоров’я дітей у майбутньому. Питання стосуватимуться декількох напрямів: про ситуації, які пережили діти (якщо дитина перебувала біля місць вибухів, чула їх тощо), ситуації в родинах (батьки воюють на фронті), посттравматичний стрес (у дітей-переселенців). «Для того, щоб у будь-якої країни було майбутнє, вона має функціонувати як цілісна система. Збройні Сили сьогодні борються за майбутнє нашої держави, а система освіти піклується і про майбутнє наших дітей, в тому числі про їхнє здоров’я і психоемоційний стан», - зазначив Георгій Даниленко. Про старт опитування повідомимо на сайті Львівської ОВА.
Анджеліна Джолі відвідала Навчально-реабілітаційний центр у Бориславі: деталі
2 травня 2022
Напередодні, 1 травня, до Навчально-реабілітаційного центру І-ІІ ступенів «ГАРМОНІЯ» у Бориславі завітала пані посол доброї волі ООН, голлівудська акторка Анджеліна Джолі. Її супроводжували уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук та заступниця керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська. У закладі перебувають діти, яких евакуювали з Луганської області (Кремінської обласної спеціальної школи, Гірської обласної спеціальної школи, Кремінського ліцею №4). Як розповіли у НРЦ, акторка поспілкувалася через перекладачів з дітьми та вихователями. Їй було важливо знати, як діти евакуйовувалися з Луганщини з початком воєнних дій, чи бачили вони, як відбувалися воєнні дії, чи постраждав їхній емоційно-вольовий стан від побаченого. З розмови зі школярами пані посол дізналася, що їм рано-вранці 24 лютого повідомили про воєнні дії та терміновий виїзд, вони швидко зібрали свої речі і поїхали на залізничний вокзал, а по дорозі бачили, як їдуть танки РФ. Всі евакуйовані діти, які перебувають у закладі, статусні (мають статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування). Анджеліна Джолі зазначила, що з великою турботою ставиться до дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наголосила на тому, що такі діти є надзвичайно сильні духом. «Акторка також поцікавилася проблемами дітей і дізналася про те, що серед них є школярі, які цього року закінчать школу. Пані Джолі надзвичайно перейнялася долею внутрішньо переміщених дітей, пообіцяла посприяти подальшому їх навчанню», – зазначили у закладі. Анджеліна Джолі привезла дітям різні подарунки: іграшки, конструктори «Лего», набори для творчості, розвиваючі ігри. Нагадаємо, пані посол доброї волі ООН та американська акторка Анджеліна Джолі приїхала на Львівщину. У суботу вона відвідала у Львові одну з обласних дитячих лікарень, обласний дитячий інтернат та поспілкувалася з внутрішньо переміщеними особами та волонтерами на Головному залізничному вокзалі. Фото: Бориславська міська рада
Всесвітній тиждень імунізації: коли можна вакцинуватися від кору
29 квітня 2022
Кір – це гостре інфекційне захворювання вірусної природи з повітряно-краплинним механізмом передачі, надзвичайно заразне. Характеризується лихоманкою, розвитком катарального синдрому і характерним плямисто-папульозним висипом. Джерелом інфекції є хвора людина. У межах Всесвітнього тижня імунізації нагадуємо, що в Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт. Детальнішу інформацію можна дізнатися у сімейного лікаря. Чинниками зараження кором є – знаходження поряд з хворою людиною в закритому приміщенні, наприклад, квартира, офіс, громадський транспорт, шкільні класи, аптека, кафе, супермаркет, ринок тощо. Сприяє зараженню підвищена скупченість людей в одному приміщенні, коли вірус легко передається від хворого до здорового при кашлі, чханні, розмові. Так званий прихований період складає від 8 до 17 днів, у низці випадків – до 21 дня. Кір розпочинається гостро з підвищення температури тіла до 38 – 38,5 С з появи кашлю, нежиті. Ці ознаки хвороби наростають впродовж двох-трьох діб. З 4 – 5 доби хвороби з’являється висип плямисто-папульозного характеру, спочатку на обличчі та шиї, на плечах, наступного дня – на тулубі, післяцього- на нижніх кінцівках. Ця так звана етапність поширення висипу характерна для кору. З появою висипу стан хворих, як правило, погіршується. Температура тіла досягає свого максимуму до 39,5 – 40,0 С, виражений кашель, нежить. Для кору в цей період характерний кон’юнктивіт та світлобоязнь. В цілому обличчя хворого корі нагадує вид заплаканої дитини. Переконливе прохання не займатися самолікуванням. Кір-інфекція підступна, розвитком таких ускладнень, як пневмонія, отит, енцефаліт тощо. Тільки сімейний лікар, провівши огляд хворого, може запідозрити інфекцію і призначити лікування або направити в інфекційний стаціонар. Звертайтеся до медичних працівників вчасно! Надійний заходом профілактики на сьогодні є вакцинація, яку проводять у віці 1 та 6 років. Якщо пропустили - ніколи не пізно провакцинуватися! Людині для захисту необхідні 2 дози вакцини. Інтервал між ними - не менше 1 місяця. Інформацію, як отримати щеплення, можна дізнатися у сімейного лікаря. Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ
Всесвітній тиждень імунізації: чому важливо вакцинуватися від поліомієліту?
28 квітня 2022
Триває Всесвітній тиждень імунізації. Одним з десяти захворювань, який входить в Календар профілактичних щеплень (фото в галереї нижче) входить і поліомієліт - високо контагіозне захворювання, зумовлене поліовірусом. Він вражає нервну систему і може викликати параліч або навіть смерть всього за кілька годин. Нагадаємо, що в Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт. Детальнішу інформацію можна дізнатися у сімейного лікаря. Як передається поліомієліт? Дикий поліовірус (ДП) потрапляє в організм через рот з водою та їжею. які були забруднені фекаліями ураженої особи. Вірус розмножується в кишківнику і виділяється з фекаліями ураженої особи, через які він може передатися іншим людям. Які симптоми поліомієліту? Первинними симптомами поліомієліту є: висока температура втома головний біль нудота ригідність потилиці біль у кінцівках. Хто піддається ризику зараження поліомієлітом? Поліомієліт вражає переважно дітей у віці до 5 років. Які наслідки поліомієліту? Поліомієліт викликає такі наслідки: У однієї особи з кожних 200 людей, уражених поліомієлітом, настає незворотній параліч (зазвичай ніг). Серед усіх паралізованих осіб 5%-10% помирають від паралічу дихальних м'язів, викликаного вирусом. Чи існує лікування від поліомієліту? Ні, лікування поліомієліту не існує. Запобігти поліомієліту можна лише за допомогою імунізації. І Глобальна боротьба проти поліомієліту Що таке Глобальна ініціатива щодо боротьби з поліомієлітом? У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, у якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри боротьби із захворюваннями США та ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП кількість випадків захворювання на поліомієліт в цілому світі скоротилося більш ніж на 99%. Лише 20 років тому поліомієліт щодня викликав параліч у 1000 дітей. У 2010 році було паралізовано 1349 дітей. Де продовжується циркуляція дикого поліовірусу? Передача поліомієліту ніколи не припинялася в 2 країнах - Афганістані та Пакистані. Однак поліомієліт може поширюватися і поширюється з цих країн у сусідні та віддаленіші країни. Слід пам'ятати, що поява поліомієліту є загрозою для дітей у всьому світі. Він не зважає на межі або соціальне становищ і легко передається Чи може поліомієліт розповсюдитися на інші вільні від поліо країни? Поліомієліт не боїться кордонів: будь-яка не вакцинована дитина є в зоні ризику. На кожен випадок паралічу від 200 до 1000 дітей заражаються безсимптомно.Особливо уразливими є діти, які проживають у районах, де рівень імунітету є низьким. Найкращий захист від завезення поліомієліту - це викорінення вірусу. Тільки в такому випадку всі діти будуть у безпеці. Що необхідно зробити для ліквідації поліомієліту? Щоб зупинити поліомієліт нам слід: залучити всю громаду до спільних зусиль, спрямованих на охоплення кожної не імунізованої дитини вакцинацією; розробити спеціальні плани забезпечення охоплення дітей серед мобільних груп населення, серед мігрантів, у зонах конфліктів чи у віддалених районах; посилити планову імунізацію, яка є найкращим національним захистом від поліомієліту; покращити епідеміологічний нагляд у зонах високого ризику; Чому стільки уваги приділяється поліомієліту, а не іншим захворюванням? Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це було з віспою. Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу і жодній дитині не доведеться більше відчувати біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Інформація від Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ
«На Львівщині внутрішньо переміщені особи отримують фахову медичну допомогу»,- департамент охорони здоров’я Львівської ОВА
28 квітня 2022
Під час дії воєнного стану особливо важливо підтримувати зв’язок зі своїм сімейним лікарем, адже він може проконсультувати, видати електронний рецепт на «Доступні ліки» чи інсулін та створити електронне направлення. Для того аби скористатись послугами сімейного лікаря, терапевта або педіатра переселеним особам не потрібно укладати нову декларацію з сімейним лікарем. Наголошують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОВА. «Надання медичної допомоги проводиться за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи, тобто закладом охорони здоров’я. Під час воєнних дій лікарі первинної медичної допомоги ведуть облік переміщених пацієнтів за спеціально визначеною формою», - розповів керівник департаменту Орест Чемерис. Особи, які вимушено покинули свої домівки та переїхали у іншу область, можуть отримати динамічне спостереження за станом здоров'я, діагностику та лікування захворювань, консультації щодо здорового способу життя, базові тести та аналізи, направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження, паліативну допомогу, рецепти на «Доступні ліки», а також інсулін, якщо це повторний рецепт та пройти щеплення відповідно до календаря вакцинації. Аптеки Львівської області, які відпускають «Доступні ліки» за договором з НСЗУ приймають і паперові, і електронні рецепти та видають призначений інсулін за наявності. Список аптек, де є інсулін доступний за посиланням, він постійно оновлюється. Якщо виникають додаткові питання можна звертатись на «гарячу лінію» НСЗУ – 16-77, щодня з 9:00 до 18:00 год. За словами експертки департаменту охорони здоров’я з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталії Іванченко з 24 до 30 квітня в Україні триває Всесвітній тиждень вакцинації. «Інфекційним хворобам можна протистояти, якщо боротися. На війні для боротьби потрібна зброя, а для боротьби з інфекційними хворобами потрібна вакцина. Після вакцинації, організм готується до захисту від цієї хвороби шляхом формування спеціальних антитіл, тобто формує імунітет до цього захворювання. Україна гарантує захист від 11 інфекцій: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, туберкульоз, вірусний гепатит В, кір, краснуха, епідемічний паротит, коронавірус. Кількість необхідних доз вакцини і вік, коли треба вакцинуватись регламентує Календар профілактичних щеплень. В період війни ми повинні бути сильними і здоровими», - зазначила вона. Як додав Орест Чемерис на сьогодні від інфекційних хвороб провакцинували вже 2 тисячі внутрішньо переміщених осіб. «Департамент охорони здоров’я спільно з командою фахівців центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводять медичні огляди людей, які вимушено покинули свої домівки через війну. З метою захисту їх здоров’я ми проводимо щеплення та надаємо усю необхідну медичну допомогу. Відтак, в області вже дві тисячі внутрішньо переміщених осіб було провакциновано від інфекційних хвороб», - зазначив Орест Чемерис.
«Повір у чудо»: в обласній дитячій бібліотеці відбулося розважальне шоу для дітей від ілюзіоніста Олександра Дуба
27 квітня 2022
Сьогодні у Львівській обласній бібліотеці для дітей, в тому числі з числа внутрішньо переміщених осіб, відбулося шоу «Повір у чудо» від ілюзіоніста Олександра Дуба. Це інтерактивна програма з жартами і цікавинками для дорослих та дітей. Діти стали не лише глядачами, а водночас й учасниками шоу. Програма включала фокуси з кубиком Рубиком, гру з мотузками, «чарівним» капелюхом, м’ячиками та іншим реквізитом для фокусів. Після завершення шоу діти отримали подарунки – кульки та солодощі. Захід організували спільно адміністрація бібліотеки та департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА. Серед глядачів – вихованці НРЦ «Оберіг», Львівського міського центру соціальних служб «Між нами». Привітав маленьких глядачів заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. «Ми хочемо, щоб перебуваючи тут, ви мали гарний настрій та позитивні емоції. Бажаємо, щоб ви були здоровенькі, росли на радість батькам і Україні. Треба вірити, що наші Збройні Сили подарують нам перемогу!», - сказав Іван Собко. Долучилися до заходу також директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк та заступниця директорки Тетяна Плугатор. Зазначимо, що в Львівській обласній бібліотеці для дітей щодня працюють різноманітні студії: «Мальована книга» (по п’ятницях), «Клуб настільних ігор», «Smart Leo Kids», програмування та 3D-моделювання (по вівторках), «Леопузики» (по четвергах). Гуртки діють для всіх охочих, зокрема, і для переселенців – багато з них стали постійними відвідувачами бібліотеки. Більше інформації – на фб-сторінці бібліотеки. Також перелік гуртків для дітей на Львівщині можна знайти за посиланням.
Львівщина прийняла понад 1000 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування з інших областей
27 квітня 2022
На Львівщині продовжують розселяти та допомагати дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування – Львівська ОВА, благодійні організації, волонтери, міська влада знаходять дітям тимчасовий прихисток та при потребі скеровують на лікування за кордон. Так, як повідомив під час пресконференції начальник Львівської ОВА Максим Козицький, на території області від початку війни розселили більше 1000 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них на лікування за кордон скерували майже 300 дітей-сиріт. Він також додав, що на лікування за кордон скерували 516 дітей (тих, які не належать до категорій дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування). Кількість дітей, які народилися в час війни у Львівській області – 4208, з них народжених дітей переселенців – 368. Зазначимо також, що заклади охорони здоров’я області надали стаціонарну медичну допомогу 10 тисячам внутрішньо переміщених осіб, з них 3000 – діти. Окрім того, Львівська обласна військова адміністрація та «Humanitarian Aid & Rescue Project» (HARP) уклали Меморандум про порозуміння. Відповідно до нього, HARP допомагатиме евакуйовувати дітей та незахищені верстви населення з небезпечних місць до безпечного притулку. Щодо навчального процесу, то станом на 14 квітня в школах Львівщини навчається майже 16 тисяч осіб з числа внутрішньо переміщених. Понад 250 дітей навчається в дошкільних закладах. Близько 100 дітей долучилися до навчального процесу в спеціалізованих та санаторних школах.
25 квітня - другий день Всесвітнього тижня імунізації: чим небезпечний правець?
25 квітня 2022
24 квітня 2022 року стартував Всесвітній тиждень імунізації, який триватиме до 30 квітня. За ініціативою ВООЗ цей тиждень відзначають в усіх країнах – заради популяризації ідеї про те, що імунізація має величезне значення для профілактики захворювань і захисту життя. Цього року головною темою є не тільки підтримка планової імунізації, а й вакцинації проти COVID-19. В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт. У Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ (Центр) упродовж цього тижня розповідатимуть, чим небезпечна кожна із перерахованих хвороб. Головне про правець: В часі війни ризик отримати травму зростає, і найменша подряпина, опік можуть стати вхідними воротами інфекції, адже спори правця є всюди. Як захиститися? Вакцинуватись. Збудник правця виділяє сильний токсин, який і спричиняє хворобу. Вакцина (анатоксин) формує імунітет проти токсину. Починаємо захищати дітей у віці 2 місяці. Далі 4-6-18 місяців, 6, 16, 26, 36, 46, 56, 66, 76, 86, 96 років (і далі кожні 10 років). Ніколи не пізно розпочати. «Якщо доросла людина не вакцинована або не має документів про попередні щеплення - курс АДПМ відразу, далі через місяць і через 6 місяців. Навіщо вводити препарат повторно? Щоб тримати рівень антитіл на захисному показнику», - розповіла керівниця Центру, експертка департаменту охорони здоров’я ЛОВА з епідеміології Наталія Іванченко. «Чим небезпечний правець - 50% хворих можуть померти. Перші симптоми - посмикування м'язів недалеко від місця травми, вимушена (сардонічна) посмішка, важко відкрити рот (тризм), судоми різних груп м'язів. Людина може вигнутись в дугу (опістотонус). Може настати параліч дихального і серцевого м'яза. Якщо відбулась травма - слід звернутись до лікаря. Окрім обробки рани і оцінки, коли людина востаннє була вакцинована - вирішать питання про екстрену профілактику правця», - додала Наталія Іванченко. Зазначимо, що у Львівській області вакцинація проводиться у всіх поліклінічних закладах незалежно від укладеної декларації та реєстрації місця проживання.