Як говорити з дітьми про військову агресію? - роз'яснення освітнього центру ВРУ
Діти схильні до емоційного сприйняття інформації не менше, аніж дорослі. Нижче перелічені основні правила спілкування з дітьми різного віку про військову агресію.
Про це повідомили в Освітньому центрі Верховної ради України в Telegram.
Найголовніше правило – варто дитині завжди говорити правду, але без паніки та надмірних емоцій. Правильно підібравши слова ви можете психологічно підготувати дитину до звуків сирени, вибухів і т.д.. Головне – дорослі мають проявляти спокій в очах дитини, в наслідок чого дитина буде відчувати безпеку.
У разі, коли батьки починають панікувати та обговорювати між собою в присутності дітей власні страхи та переживання, діти починають також боятися та хвилюватись за власне життя та життя рідних.
Найкраще - коли про війну дітям пояснять батьки, але якщо ви не можете контролювати емоції, попросіть когось з близьких друзів чи родини поговорити з вашою дитиною.
- Для дошкільнят:
Для маленьких дітей добре доводити інформацію через казки. Є достатньо багато казок, які стосуються теми безпеки, не лише питання війни. Навіть на прикладі найпростішої казки "Коза-дереза" можна пояснити дитині, наскільки небезпечно є пускати чужого у свою домівку.
Історії можна моделювати самим батькам, придумувати алегорії та сюжети, які б зображали події навколо.
- Для дітей 6-10 років:
Варто повторювати, що батьки до всього готові та захистять: якщо скажімо збирають «тривожну валізу» можна пояснити дитині, що все необхідне мають на будь-який випадок. Нагадати, що поряд є укриття, там можна сховатись і бути в безпеці.
Якщо хтось з дорослих в родині на позиціях у війську, чи на місцях в теробороні, варто пояснити, що це їхня робота та обов'язок, так сама як робота та обов'язок дитини зараз продовжувати навчання.
Запропонуйте дитині підтримати наших захисників та намалювати малюнок, скласти віршика, чи написати історію.
- Для старших дітей та підлітків:
Старші діти вже мають доступ до інформації. Завдання батьків - фільтрувати новини, які вони черпають з інтернет-простору і правильно визначати, з яких джерел вони беруть відповідну інформацію, пояснити чому важливо читати лише офіційну і перевірену інформацію.
Про війну треба говорити. Варто звертатись до історії й казати про те, що Україна у своїй історії вже пережила низку воєн. Можна розповідати спогади родичів. Такі життєві історії дітей можуть заспокоїти.
''Не забувайте, що не зважаючи на вік дитини, варто знайти спосіб пояснити чіткі правила поведінки та що у ситуації війни ми маємо бути більш обережними, ніж зазвичай. Треба нагадувати, що не можна підіймати нічого на вулиці – незнайомі речі. Будьте поряд із дітьми, зараз як ніколи вони потребують уваги та любові дорослих'', - додали в освітньому центрі.
Новини за темою
Верховна Рада продовжила воєнний стан в Україні на 30 діб
15 березня 2022
Верховна Рада затвердила указ президента про продовження строку дії воєнного стану в Україні з 5 години 30 хвилин 26 березня ще на 30 діб. Про це повідомив спікер парламенту Руслан Стефанчук в ефірі Ukraine Media Center. Голова Верховної ради уточнив, що на сьогоднішньому засіданні нардепи ухвалили понад 20 законів, які стосуються регулювання суспільних відносин в умовах воєнного стану. "Сьогодні всі рішення прийняті конституційною більшістю голосів. Першим питанням, яке ми сьогодні розглянули, було продовження воєнного стану ще на 30 днів. За проголосували 343 народні депутати", - сказав Руслан Стефанчук.
Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про удосконалення системи позашкільної освіти та підвищення її якості
26 січня 2022
25 січня 2022 року Верховною Радою України в першому читані ухвалено законопроект щодо удосконалення функціонування системи позашкільної освіти, підвищення її якості, а також розширення доступу до неї. "В сучасних умовах на позашкільну освіту покладаються нові функції – формування лідера, успішної, конкурентоспроможної особистості. На сьогодні функціонує понад 1350 закладів позашкільної освіти, у яких навчаються понад 1 мільйон 200 дітей. Саме тому розроблено проект закону, яким передбачено урегулювати важливі питання, зокрема, розвитку системи закладів позашкільної освіти", – зазначила заступник Міністра освіти і науки Віра Рогова. Ухвалення закону забезпечить: реалізацію, охорону та захист конституційного права дитини на здобуття позашкільної освіти відповідно до потреб особистості; законодавче підґрунтя для розвитку системи позашкільної освіти; підвищення якості освіти, що сприятиме зростанню інтелектуального, патріотичного, духовно-морального потенціалу суспільства та особистості. Проект закону спрямовано також на розвиток закладів позашкільної освіти усіх форм власності, інших суб’єктів освітньої діяльності в системі позашкільної освіти.
ВРУ внесла зміни до Закону України «Про альтернативні види палива» щодо розвитку виробництва біометану
21 жовтня 2021
Сьогодні Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла Закони України «Про внесення змін до Закону України «Про альтернативні види палива» щодо розвитку виробництва біометану» та «Про енергетичну ефективність». Інформують у департаменті паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА. Перший Закон спрямований на забезпечення можливості верифікації очищеного біогазу (біометану), фізико-технічні характеристики якого мають відповідати вимогам нормативно-правових актів на природний газ, видачі гарантії походження на обсяг такого газу, формування реєстру біометану. Закон передбачає запровадження механізму розвитку ринку біометану, який спрямований на використання можливостей української газотранспортної системи (ГТС), яка пов’язана з ГТС європейських країн, і, в довгостроковій перспективі, фізичний або віртуальний експорт біометану на ринки країни Європейського Союзу, може покращити економічну привабливість виробництва біометану в Україні. Розробка українського реєстру виробництва і використання біометану та співпраця з подібними реєстрами країн Європейського Союзу є потенційною можливістю продажу біометану іншим країнам з обміном гарантій (сертифікатів) його походження. Закон України «Про енергетичну ефективність» передбачає встановлення правових, економічних та організаційних засад діяльності у сфері забезпечення енергетичної ефективності, забезпечення здійснення енергоефективних заходів, які проводитимуться під час виробництва, транспортування, передачі, розподілу, постачання та споживання енергії. Він визначає основні засади державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності, особливості формування та виконання національних планів дій з енергоефективності, підходи до формування стратегії забезпечення енергетичної ефективності будівель, засади забезпечення економії енергії в будівлях центральних органів виконавчої влади. Законом також визначає: • особливості врахування критеріїв енергоефективності під час здійснення публічних закупівель чи придбання та найму (оренди) будівель органами державної влади, органами місцевого самоврядування та юридичними особами, які забезпечують потреби держави або територіальної громади; • вимоги до екодизайну продуктів, пов’язаних із споживанням енергії; • засади енергетичного аудиту та енергетичного менеджменту; • особливості запровадження інтелектуальних систем обліку; • стимулювання енергоефективності в сфері передачі та розподілу електричної енергії, транспортування та розподілу природного газу; • стимулювання енергоефективності в сфері теплопостачання; • основні засади здійснення енергосервісу; • популяризація та стимулювання підвищення рівня енергоефективності серед споживачів; • відповідальність за порушення законодавства у сфері забезпечення енергетичної ефективності.
ВРУ прийняла закон, який покращує надання послуг споживачам у сфері ЖКГ
4 грудня 2020
Сьогодні Верховна Рада України схвалила у другому читанні та в цілому закон, який захистить інтереси споживачів та покращить роботу виконавців комунальних послуг. Для споживачів, зокрема, закон передбачає спрощення процедури укладення договорів з виконавцями послуг, зменшення кількості платежів у платіжках, визначення відповідальних за технічне обслуговування газових мереж в будинках та дозволить співвласникам багатоквартирних будинків отримати у користування чи власність земельні ділянки, на яких розташовані будинки. “Наші комунальні підприємства вже давно чекали прийняття цього закону. Це дасть можливість покращити фінансовий та технічний стан підприємств, що надають житлово-комунальні послуги. А для споживачі зміни в законі, забезпечать надання безперебійних і якісних послуг”, - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. Як повідомили на сайті Уряду, закон передбачає п’ять ключових змін: Суттєво спрощується порядок укладення договорів в сфері комунальних послуг. Через публічний договір приєднання, підприємства зможуть одномоментно перевести усіх споживачів на нові договори. Це дозволить зменшити фінансові витрати та заощадити час як виконавцю, так і споживачам. Платіжка за комунальні послуги стане більш зрозумілою. За вимогами чинного законодавства плата, наприклад, виконавцю послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, може складатися із 9 платежів, за кожен з яких банки беруть комісію за обслуговування. Відтепер кількість платежів буде оптимізована. Для публічного договору приєднання – це буде 3 платежі: По теплу: 1) Плата за послугу з постачання теплової енергії. 2) Плата за послугу з постачання гарячої води. 3) Плата за абонентське обслуговування. По воді: 1) Плата за послугу з централізованого водопостачання. 2) Плата за послугу з централізованого водовідведення. 3) Плата за абонентське обслуговування. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирних будинках. Протягом тривалого часу на законодавчому рівні це питання не вирішувалось. Обслуговування мереж у багатьох випадках з 2015 року не здійснювалося. Це питання безпеки мешканців багатоквартирних будинків. Отже закон чітко встановлює умови технічного обслуговування, а також визначає відповідальним за його проведення оператора газорозподільних систем або іншого суб’єкта господарювання, який має право на виконання таких робіт. Завершення обладнання будинків лічильниками тепла та води. З 2017 року в Україні діє Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який передбачає 100% облік комунальних послуг. Наразі в Україні житлові будівлі оснащенні прибудинковими лічильниками теплової енергії на 81,7%, гарячої води на 17,3%, питної води на 75,6%. Закон визначає джерело фінансування витрат зі встановлення лічильників через інвестиційні програми підприємств тепло- і водопостачання та надає додатковий час підприємствам для оснащення будівель лічильниками до 1 серпня 2022. Після цієї дати за не встановлення лічильників підприємство штрафуватимуть. Також закон визначає, що у разі не визначення співвласниками багатоквартирних будинків із формою управління будинком до 1 січня 2021 року, органи місцевого самоврядування 1 травня 2021 року мають провести конкурси з призначення управителів. Оксана Буй
Верховна Рада підтримала виділення 1,4 млрд гривень на зарплати шахтарям
5 листопада 2020
У Держбюджеті планується передбачити ще 1,4 млрд грн на виплату зарплати гірникам до кінця року та погашення заборгованості, що виникла з вересня. Ці кошти мають надійти з обов’язкових виплат НАК «Нафтогаз» та АТ «Укрнафта» - відповідний законопроект (реєстр № 4119) ухвалили у першому читанні народні депутати. Фонд боротьби з COVID-19 для погашення боргів перед шахтарями не використовувався. Натомість вказаний законопроект сприятиме його поповненню на 8,9 млрд грн, які також мають надійти від виплат НАК «Нафтогаз» та АТ «Укрнафта» до держбюджету. Для цього Парламент має ухвалити законопроект в цілому. «Впродовж року ми максимально забезпечували виплати заробітної плати шахтарям та погашення поточної заборгованості. Вдячна Уряду і народним депутатам за ефективні рішення і можливість вийти на 100% розрахунки держави перед робітниками вугільної галузі, не обтяжуючи спецфонди, зокрема фонд боротьби з COVID-19. Більше того, за можливість наповнити цей фонд», – зазначила в.о. Міністра енергетики Ольга Буславець. Нагадаємо, Міненерго вже завершило підготовку проекту Концепції реформування вугільної галузі, яка має на меті, зокрема, оптимізацію видатків держбюджету. Концепція передбачає розподіл шахт на три групи. Перша група – шахти, що підлягають інтеграції з ПАТ «Центренерго» і є його ресурсною базою. Друга – шахти подвійного призначення, збут яких не обмежується виключно тепловими генераціями. Третя група шахт – такі, що будуть пропонуватися до приватизації не лише як вугледобувні підприємства, а й як цілісні майнові комплекси, які можна використовувати для іншої господарської діяльності. В рамках підготовки Концепції Міненерго вивчає досвід Німеччини з трансформації вугільних мономіст на сучасні інноваційні центри. Міненерго спільно з міжнародними партнерами планує запуск пілотних проектів трансформації шахт. Серед варіантів, зокрема, шахта «Великомостівська» в місті Червоноград, тяка потенційно може стати потужним туристичним кластером.
Верховна Рада зняла обмеження на соціальне фінансування
4 листопада 2020
3 листопада Верховна Рада України прийняла закон, яким відновлено фінансування Фондом соціального страхування України окремих страхових виплат, медичних та соціальних послуг, які були припинені. Відновлено фінансування одноразової допомоги потерпілим (членам їх сімей та особам, які перебували на утриманні померлого). Також відновлено фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, а саме на: - санаторно-курортне лікування; - лікарські засоби та вироби медичного призначення; - додаткове харчування; - спеціальний медичний догляд; - постійний сторонній догляд; - побутове обслуговування; - компенсацію витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування. Прийнятий закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Ремонт прикордонних доріг: ВРУ проголосувала за нульову ставку ПДВ для робіт в межах “Польського кредиту”
3 листопада 2020
Сьогодні під час засідання Верховної Ради України депутати прийняли за основу в першому читанні законопроект 3039а, який передбачає нульову ставку ПДВ для ремонтних робіт в межах “Польського кредиту”. Договір між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги підписали у 2015 році. Відтак, відповідно до укладених контрактів в межах договору Львівщині на ремонт доріг передбачається близько 50 млн євро. За ці кошти відремонтують прикордонні дороги Т 14-20 Яворів - Грушів, Т-14-18 Нижанковичі- Самбір - Дрогобич - Стрий, Т 14-04 Червоноград - Рава - Руська, Т 14-01 КПП Смільниця - Старий Самбір “За каденції чинного Президента Володимира Зеленського вдалося врегулювати перепони для реалізації "Польського кредиту". Законопроект 3039 а дозволяє застосувати нульову ставку ПДВ до контрактів, укладених в межах цього кредитного договору, що в свою чергу позитивно вплине на стан реалізації проектів в межах угоди та сприятиме розбудові прикордонної дорожньої інфраструктури. Ремонт прикордонних доріг є надзвичайно важливим, адже це розвиток економіки, туризму, залучення інвестицій в регіон”, – наголосив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. Як зазначив Юрій Бучко, зараз триває ремонт прикордонної дороги Яворів –Грушів. “Дорожники заасфальтували у нижньому шарі з попереднім укріпленням основи понад 14 км шляху та близько 4 км - у верхньому шарі. Крім цього, тривають ремонтні роботи на двох мостових переходах, розширяють проїзну частину та влаштовують тротуари в межах населених пунктів”, – додав Юрій Бучко. Щодо напрямку Смільниця – Старий Самбір отримано дозвільні документи від Державної архітектурної будівельної інспекції. По інших дорогах завершується розробка проєктної документації. Оксана Буй
Молодь запрошують на стажування в Апарат Верховної Ради України
2 листопада 2020
Громадська організація «Ліга інтернів» спільно з Верховною Радою України оголошують конкурс на участь у Програмі стажування молоді в Апараті ВРУ у 2021 році. Про це інформують у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА. Стажування триватиме з січня по липень 2021 року за формами повного (передбачена стипендія у розмірі 2-х прожиткових мінімумів) та неповного робочого часу. Програма безкоштовна і складається з 4-х компонентів: стажування, навчання, розвиток лідерства та дозвілля. Обов’язкові вимоги: - бути громадянином України; - вік – до 35 років; - вільно володіти державною мовою; - володіти однією з іноземних мов, яка є офіційною мовою Ради Європи на рівні, достатньому для виконання завдань у підрозділі стажування; - завершений перший рівень вищої освіти - «бакалавр»; - не бути учасником Програми в минулому; - не бути державним службовцем, штатним/позаштатним помічником-консультантом народного депутата України. Серед учасників Програми попередніх років - львів'янин Дмитро Донченко. Сьогодні - головний спеціаліст відділу підтримки молодіжних та дитячих громадських об’єднань Департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України. До цього – громадський активіст, який працював з молоддю. Юнак розповів, що попри страх конкуренції на початках, цей досвід змінив його життя. «Мені видалося дуже захопливим взяти участь у так би мовити недосяжному, що насправді виявилось потрібним не тільки для мене, а й для місця, де стажувався. У Комітеті з питань молоді та спорту України якраз створювалась робоча група для формування нового Законопроекту «Про основні засади молодіжної політики». Надихнуло те, що насправді всі роки, сили та досвід, які віддав у молодіжному громадському секторі у Львові, знадобились. Ці напрацювання, пропозиції стали частиною у формуванні важливого законопроекту для усієї молоді України», - зазначив Дмитро Донченко. Молодіжний спеціаліст наголосив, що стажування – це не лише практичний досвід, а й знайомство із цікавими людьми. «Стажування змінило моє життя. Це стало прекрасною можливістю доторкнутися до законотворчості, надихнутися на нові ідеї та звершення, відчути себе частиною чогось важливого та корисного для суспільства. Проект допоміг мені не лише отримати новий досвід роботи, а познайомив із прекрасними людьми з різних куточків України і знайти місце у важливій роботі в Міністерстві молоді та спорту України, де вже об'єднується увесь досвід з громадського сектору, інноваційного, технічного і тим більше досвіду зі стажування у Верховній Раді України», - розповів Дмитро Донченко. Та закликав молодь не вагатись, а спробувати себе в ролі стажиста в Апараті ВРУ. «Це - прекрасна можливість отримати досвід, покращити знання законотворчості, стати частиною чогось надзвичайно важливого, познайомитися з активною молоддю зі всієї України та можливість показати, що для молоді не тільки важливо чути, а й бути почутими». Конкурс складається з двох етапів. На першому конкурсанти онлайн заповнюють аплікаційну форму. Конкурсанти, які набрали найбільше балів у 1 турі конкурсу, запрошуються на співбесіду, за результатами якої конкурсна комісія визначить переможців для участі у Програмі стажування у кількості 50 осіб та резерв у кількості до 20 осіб. Для участі у конкурсі необхідно до 15 листопада 2020 року заповнити анкету в електронному вигляді за посиланням. Детальніша інформація про конкурс за посиланням.
У Львові Народний депутат України Олександр Скічко зустрівся із викладачами та студентами-залізничниками
13 жовтня 2020
13 жовтня у приміщенні Львівської філії Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна відбулась зустріч викладачів та студентів закладів освіти залізничного напрямку з Народним депутатом України, головою підкомітету залізничного транспорту транспортного комітету Верховної Ради України Олександром Скічком та заступником голови Львівської ОДА Тарасом Гренем. Під час зустрічі обговорили актуальні для залізничного транспорту в цілому та для транспортного комплексу Львівщини, питання реформування залізничної галузі та проблеми галузевої освіти. Міністерство освіти та науки рекомендувало філії увійти до складу Львівської політехніки. Колектив закладу вважає доцільним бути або окремою юридичною особою, або відокремленим структурним підрозділом у складі Львівського політехнічного інституту. Відтак, Олександр Скічко ініціював зустріч з в.о. міністра освіти і науки України Сергієм Шкарлетом для вирішення цього питання. Крім того, Олександр Скічко оглянув навчальні аудиторії закладу та ознайомився із обладнанням. Зазначимо, Львівська філія ДНУЗТу забезпечує повний курс навчання та отримання випускниками ступеня вищої освіти Бакалавр за двома спеціальностями на денній формі навчання: «Залізничний транспорт» та «Транспортні технології», а також за шістьма спеціальностями на заочні формі: «Залізничний транспорт», «Транспортні технології», «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «Енергетика та енергетичне машинобудування» та «Облік і оподаткування». Це єдиний заклад вищої освіти, що здійснює підготовку фахівців у галузі залізничного транспорту не лише для Львівської області, але й для усього західного регіону України. У 2020 році до Львівської філії, на денну форму навчання, на спеціальність 273 «Залізничний транспорт» було зараховано близько 15% усіх зарахованих абітурієнтів на дану спеціальність у державі в цілому. Загальна кількість студентів філії становить 609 осіб. Львівська філія ДНУЗТ та Львівський коледж транспортної інфраструктури ДНУЗТ є потужними регіональними закладами освіти. Навчальні приміщення і земельна ділянка Львівської філії належать університету, студенти забезпечені гуртожитком, матеріально-технічна база, рівень і кваліфікація науково-педагогічних працівників відповідає встановленим вимогам. Філія має свою наукову школу і разом із Львівським коледжом транспортної інфраструктури становить єдиний навчально-науковий комплекс, що забезпечує підготовку фахівців зі спеціальностей, що віднесені до гостродефіцитних. Філія має свою наукову школу, проводить міжнародні науково-практичні конференції, матеріали яких індексуються у науково-метричних базах даних, бере участь у підготовці та реалізації грантових програм Євросоюзу. Марта Кудляк Фото автора
Львівщина може отримати додатковий фінансовий ресурс на капітальний ремонт доріг
3 вересня 2020
Сьогодні під час пленарного засідання Верховної Ради України депутати підтримали в першому читанні за основу законопроект № 3991, відповідно до якого області можуть скерувати 589 млн грн на капремонт автошляхів. “За ці кошти плануємо відремонтувати майже 70 кілометрів автомобільних доріг в області. Законопроект готують до другого читання. З нетерпінням чекаємо, що депутати підтримають законопроект в цілому на наступному пленарному засіданні ВРУ і Львівщина отримає фінансовий ресурс”, - наголосив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. За його словами, також додатково понад 30 млн грн передбачається на будівництво моста через річку Східничанка з підходами в смт. Східниця. “Цей міст є важливим об’єктом, бо з’єднює дороги Східниця-Пісочна та Східниця-Турка, які завершують ремонтувати. Відновлення моста покращить логістику сполучення 4- ох районів нашої області: Турківського, Дрогобицького, Самбірського та Старосамбірського. Відтак, мешканці зможуть швидше та безпечно добиратись до туристичних об’єктів Львівщини”, - додав Юрій Бучко.