Підготовка до змін у 2020 році: на Львівщині відбулось засідання щодо впровадження реформи системи спеціалізованої медичної допомоги в області
Сьогодні, 10 липня, відбулось розширене засідання госпітальної ради Львівського госпітального округу «Реформа системи спеціалізованої медичної допомоги у Львівської області: підготовка до змін у 2020 році».
У нараді взяли участь представники Національної служби здоров’я України, Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», голови Госпітальних рад госпітальних округів, керівники обласних, центральних міських та районних лікарень області.
«Медицина має бути у пріоритеті та орієнтуватись на пацієнта. Зараз змінюються підходи у фінансуванні медичної галузі, оскільки попередній досвід себе вже вичерпав. Використовуйте такі зібрання, як сьогодні, для нових ідей та успішно впроваджуйте їх на практиці. Вже багато роботи зроблено вами, продовжуємо розвиватись й далі спільно», - зазначив Маркіян Мальський, голова Львівської ОДА.
За словами директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірини Микичак, це вже не перший досвід співпраці з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID): «Напередодні нового етапу реформування галузі спільно з експертами сьогодні маємо нагоду обговорити питання стосовно реформування системи надання спеціалізованої медичної допомоги».
Ната Аваліані, керівник проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», подякувала департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА за підтримку реформ та зауважила, що зміни, які пройшли на «первинці» були зроблені завдяки спільним зусиллям, як на національному, так і на місцевому рівнях – дали свої перші позитивні результати. «Активна робота продовжується і по підготовці до другого етапу реформ. Надіюсь, що буде багато можливостей для подальших зустрічей».
Про трансформацію системи охорони здоров’я та як підготувати заклад до реформи розповіла директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Інна Коломієць. «Львівська область втілила мою мрію, адже стала флагманом в «первинці». Вже сьогодні партнерами НСЗУ у Львівській області стали 90 КНП, 19 ФОПів і 5 приватних закладів. Основними напрямками лишаються автономізація, комп’ютеризація, навчання персоналу. Не зволікайте. Субвенція з 2020 року не передбачена, фінансування здійснюватиметься лише за наявності договіру з НСЗУ за програмою медичних гарантій. У межах цієї програми медичних гарантій буде визначено обсяг медичних послуг та лікарських засобів, які гарантуються населенню та оплачуються з державного бюджету на основі єдиних тарифів».
Начальник управління охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації Віктор Лисак поділився першими результатами впровадження пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в Полтавській області.
Проаналізувала мережу закладів охорони здоров’я Львівської області консультант з питань стратегічного планування у сфері охорони здоров’я Наталія Кириченко.
Новини за темою
Понад 80 тисяч внутрішньо переміщених осіб отримали на Львівщині медичну допомогу – Орест Чемерис
6 травня 2022
Про роботу обласних закладів охорони здоров’я, лікування за кордоном важкохворих дітей з України та візит Анджеліни Джолі до Львова розповів директор департаменту охорони здоров’я ЛОВА Орест Чемерис у ефірі ТРК «Перший Західний». «В обласних медзакладах надають різнопланову медичну допомогу, в тому числі планове лікування. Проте є певні умови, які ми ставимо перед закладами. Перш за все, ми акцентуємо увагу на тому, що має зберігатися певний резерв ліжок. Особливо коли мова йде про багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування, які повинні бути готові, в разі такої необхідності, надати ургентну медичну допомогу. Попри те ми вже понад 80 тисячам внутрішньо переміщених осіб надали різнопланову медичну допомогу. Жодних обмежень немає – всі, хто потребує допомоги, отримують її», – розповів Орест Чемерис. Він також додав, що в області проводять кампанії, які допомагають людям з числа ВПО зорієнтуватися, як їм звернутися до лікаря. Минулого тижня у межах промоції Всесвітнього тижня імунізації медики виїжджали до місць проживання ВПО, розповідали їм про необхідність вакцинації згідно з Календарем профілактичних щеплень, а також проводили вакцинацію охочих, в тому числі і від Covid-19. Слід додати, що кількість осіб, які звертаються по допомогу з гострими респіраторними захворюваннями на Львівщині зараз невисока. Зокрема, станом на сьогодні у стаціонарах області перебувають 118 осіб, за добу з ковідом і підозрою на ковід госпіталізували 17 осіб. Під час ефіру Орест Чемерис також розповів про лікування за кордоном важкохворих та травмованих під час війни українських дітей. Міністерство охорони здоров’я ініціювало створення хабу на базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру у Львові, звідки діток так званими «конвоями життями» разом з батьками перевозять за кордон на лікування. «Вже близько 500 діток скерували на лікування у клініки Західної Європи (Польща, Німеччина, Італія та інші країни). Це не тільки онкохворі діти, а й діти, які отримали травми під час війни»,–зазначив Орест Чемерис. Алгоритм дій для батьків дітей з важкими захворюваннями, які прибувають на Львівщину, – читайте тут. Директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА також наголосив на важливості візиту в Україну американської акторки Анджеліни Джолі. «Візити такого рівня розвіюють міфи, які є стосовно України, і дозволяють говорити правду усьому світу про те, що відбувається зараз в нашій державі. Діти щирі, вони найбільш емоційно розповідають про свої драми, про ті моменти, які пережили. Завдяки таким візитам ми маємо можливість донести до всього світу, які жахіття переживають наші діти через військову агресію росії», – додав Орест Чемерис.
Працівники релокованих в область підприємств матимуть можливість отримати низку медичних послуг безплатно
5 травня 2022
Сьогодні департамент економічної політики Львівської ОВА підписав Меморандум про співпрацю з Медичним центром «Клініка IQMED». Згідно з меморандумом медичний заклад надаватиме безоплатну медичну допомогу співробітникам підприємств, евакуйованих із зони бойових дій на територію Львівської області. «На Львівщину свої виробничі потужності вже перевезли 125 підприємств з різних регіонів України, щодня їх кількість зростає. Відтак, питання медичного забезпечення працівників цих релокованих підприємств, які були вимушені покинути свої домівки, рятуючись від військових дій, є актуальним. Так, у співпраці з нашими партнерами переселені особи матимуть можливість отримати низку медичних послуг безоплатно», - зазначив керівник департаменту Степан Куйбіда. Відтак, в межах Меморандуму сторони співпрацюватимуть у таких напрямках: - захисту здоров'я і працездатності співробітників підприємств, евакуйованих із зони бойових дій на територію Львівської області, визначення медичних потреб співробітників; - зниження фінансових проблем роботодавця і співробітників, пов'язаних з організацією і наданням медичної допомоги; - скорочення кількості днів непрацездатності співробітників за рахунок надання якісної медичної допомоги і контролю над процесом одужання тощо. Нагадаємо, що для підтримки, в тому числі релокованих підприємств, в області розпочали реалізацію Програми підтримки бізнесу на період воєнного стану. До неї вже залучили донорські організації, завдяки чому збільшили фінансовий ресурс удвічі.
«На Львівщині внутрішньо переміщені особи отримують фахову медичну допомогу»,- департамент охорони здоров’я Львівської ОВА
28 квітня 2022
Під час дії воєнного стану особливо важливо підтримувати зв’язок зі своїм сімейним лікарем, адже він може проконсультувати, видати електронний рецепт на «Доступні ліки» чи інсулін та створити електронне направлення. Для того аби скористатись послугами сімейного лікаря, терапевта або педіатра переселеним особам не потрібно укладати нову декларацію з сімейним лікарем. Наголошують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОВА. «Надання медичної допомоги проводиться за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи, тобто закладом охорони здоров’я. Під час воєнних дій лікарі первинної медичної допомоги ведуть облік переміщених пацієнтів за спеціально визначеною формою», - розповів керівник департаменту Орест Чемерис. Особи, які вимушено покинули свої домівки та переїхали у іншу область, можуть отримати динамічне спостереження за станом здоров'я, діагностику та лікування захворювань, консультації щодо здорового способу життя, базові тести та аналізи, направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження, паліативну допомогу, рецепти на «Доступні ліки», а також інсулін, якщо це повторний рецепт та пройти щеплення відповідно до календаря вакцинації. Аптеки Львівської області, які відпускають «Доступні ліки» за договором з НСЗУ приймають і паперові, і електронні рецепти та видають призначений інсулін за наявності. Список аптек, де є інсулін доступний за посиланням, він постійно оновлюється. Якщо виникають додаткові питання можна звертатись на «гарячу лінію» НСЗУ – 16-77, щодня з 9:00 до 18:00 год. За словами експертки департаменту охорони здоров’я з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталії Іванченко з 24 до 30 квітня в Україні триває Всесвітній тиждень вакцинації. «Інфекційним хворобам можна протистояти, якщо боротися. На війні для боротьби потрібна зброя, а для боротьби з інфекційними хворобами потрібна вакцина. Після вакцинації, організм готується до захисту від цієї хвороби шляхом формування спеціальних антитіл, тобто формує імунітет до цього захворювання. Україна гарантує захист від 11 інфекцій: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, туберкульоз, вірусний гепатит В, кір, краснуха, епідемічний паротит, коронавірус. Кількість необхідних доз вакцини і вік, коли треба вакцинуватись регламентує Календар профілактичних щеплень. В період війни ми повинні бути сильними і здоровими», - зазначила вона. Як додав Орест Чемерис на сьогодні від інфекційних хвороб провакцинували вже 2 тисячі внутрішньо переміщених осіб. «Департамент охорони здоров’я спільно з командою фахівців центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України проводять медичні огляди людей, які вимушено покинули свої домівки через війну. З метою захисту їх здоров’я ми проводимо щеплення та надаємо усю необхідну медичну допомогу. Відтак, в області вже дві тисячі внутрішньо переміщених осіб було провакциновано від інфекційних хвороб», - зазначив Орест Чемерис.
Переселенці можуть отримати медичну допомогу на Львівщині у звичному порядку
21 квітня 2022
Станом на сьогодні медична галузь Львівщини працює відповідно до вимог військового часу. Місця надання медичної допомоги не змінилися, можливості її отримання абсолютно не є обмеженими. Про це під час брифінгу розповів директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Орест Чемерис. «Кожна особа, яка має скарги на здоров’я, необхідність звернутися за консультацією до лікаря чи пройти обстеження, може звернутися до свого сімейного лікаря. Внутрішньо переміщені особи, які не мають укладених декларацій з сімейним лікарем, також можуть звернутися до найближчої поліклініки, найближчої амбулаторії і отримати всю необхідну медичну допомогу. Стаціонарні заклади охорони здоров’я Львівщини працюють без жодних обмежень, ургентна та планова допомога надаються в разі такої необхідності», - повідомив Орест Чемерис. Окрім того, за необхідності можна звернутися за допомогою в іноземні польові (мобільні госпіталі), які є підрозділами існуючих закладів охорони здоров’я. Можна прийти за їх безпосереднім місцем розташуванням, госпіталі працюють цілодобово. Нагадаємо, як підрозділ Мостиської центральної районної лікарні функціонує ізраїльський польовий госпіталь, а також американський польовий госпіталь від БО «Сумка Самарянина» - як підрозділ Львівського обласного госпіталю ветеранів воєн та репресованих ім. Ю. Липи. «Якщо виникають питання щодо неможливості отримання медичної допомоги, звертайтеся на Гарячу лінію (департаменту охорони здоров’я, тел. 0322601918 – ред.), і ми будемо відповідно реагувати, тому що зараз маємо можливість працювати в практично звичному режимі», - додав Орест Чемерис.
На Львівщину надійшла медична гуманітарна допомога з Німеччини
30 березня 2022
На Львівщину надійшло близько 6 тонн медичної гуманітарної допомоги з Німеччини. Це стало можливим за ініціативи ІГО "Захистимо Україну разом", яка включає кілька місцевих громадських формувань, зокрема, "Будуймо Україну Разом", "Соціальний захист населення та учасників АТО", "Народна Євро Сила" та "ІСUPP". Серед гуманітарного вантажу - інсуліни різних видів, кровоспинні препарати. Вантаж вже прибув на Львівщину і для подальшого розподілу його направили на один із аптечних складів області. Частину медикаментів отримають чотири заклади охорони здоров'я Львівщини, два з яких - дитячі. Інша частина зберігатиметься на складі для подальших потреб як Львівщини, так і інших регіонів України. Зазначимо, що медикаменти збирали у різних містах Німеччини і централізовано відправили з лікарні німецького міста Реґенсбурґ під назвою "Милосердні брати". Організували збір коштів для закупівлі медичної гумдопомоги доктори Губертус фон Восс та Мішель Мертер. Вони повідомили, що зараз по всій країні відбуваються благочинні концерти, а за виручені від них кошти планують закупити ще одну партію ліків.
Мешканцям області нагадують про порядок надання меддопомоги на період воєнного стану
29 березня 2022
Мешканцям Львівщини нагадують порядок надання медичної допомоги на період воєнного стану. Так, для отримання екстреної медичної допомоги необхідно викликати швидку допомогу за номером телефону 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних), (резервні номери: 0679058744, 0679058561). Консультацію сімейного лікаря можна отримати у будь-якому доступному у регіоні закладі охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу. Заключення декларації не є обов’язковим. Своєю чергою, консультації вузькопрофільних спеціалістів надають у будь-якому доступному у регіоні поліклінічному закладі охорони здоров’я, скерування сімейного лікаря не є обов’язковим. Для отримання стаціонарної медичної допомоги у невідкладних станах необхідно дзвонити за телефоном 103 (резервні номери: 0679058744, 0679058561). А за необхідності проведення планових операцій, коли їх перенесення (відтермінування) несе серйозний ризик для життя і здоров’я необхідно звернутися до сімейного лікаря або вузькопрофільного спеціаліста найближчого закладу охорони здоров’я, який скерує до відповідного профільного стаціонару. Інші види медичної допомоги, порядок надання, контактний телефон: - Організація направлення на лікування у зарубіжні клініки громадян України громадян, у зв’язку з неможливістю надання того чи іншого виду медичної допомоги закладами охорони здоров’я України, внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України. Дорослі: КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня» та КНП «Львівське територіальне медичне об’єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги», конт тел: (0322) 75 59 21. Діти: КНП ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр», конт тел: 097 150 70 53. - Організація надання онкологічної допомоги дорослим. КНП ЛОР «Львівський державний онкологічний регіональний лікувально - діагностичний центр», конт тел: 295 70 70. - Організація надання онкологічної та онкогематологічної допомоги дітям. Дитячий гемодіаліз. Трансплантація органів. КНП ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр», конт тел: 097 150 70 53. - Координація роботи щодо забезпечення безперервності ЗПТ особам із психічними та поведінковими розладами внаслідок опіоїдної залежності. КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень», Контактний телефон: 068 103 34 21. - Координація роботи з надання психіатричної допомоги. КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня», Конт тел гарячої лінії психологічної підтримки: 096 000 15 58. - Координація роботи з надання фтизіатричної допомоги та медичної допомоги ВІЛ-позитивним пацієнтам. КНП ЛОР «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр». Конт тел: 236 89 81 - фтизіатрична допомога, 236 89 94 – медичної допомоги ВІЛ-позитивним пацієнтам. - Доступні ліки, інсуліни. Виписати рецепт може терапевт, педіатр або сімейний лікар, для інсулінів – перший рецепт від ендокринолога. Усі інсуліни за рецептами наразі безкоштовні. Аптеки наразі приймають і електронні, і паперові рецепти.
У Мостиськах запрацює ізраїльський госпіталь, який надаватиме допомогу переселенцям
20 березня 2022
У місті Мостиська триває облаштування ізраїльської лікарні, яка допомагатиме переміщеним особам. Проєкт реалізує Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю та Міністерство закордонних справ України за сприяння Фонду Шустермана, який опікується національним та соціальним проектами в Ізраїлі та JDC. Працюватиме лікарня у форматі польового госпіталю. У спеціально облаштованих приміщеннях ізраїльські медики проводитимуть первинний огляд, тут також є все необхідне лабораторне обладнання, медикаменти. Також є окремий ковідний ізолятор. Якщо ж пацієнт потребуватиме хірургічного втручання, таку допомогу ізраїльські спеціалісти надаватимуть у операційних приміщеннях лікарні громади. Для стаціонарного перебування хворих також обладнали три палати: чоловічу, жіночу та дитячу. Для забезпечення якісної комунікації пацієнтів із лікарями на реєстрації працюватиме медик з місцевої лікарні, а також ізраїльським колегами допомагатиме черговий лікар. Окрім, безпосередньої медичної допомоги, ізраїльські медики планують проводити навчання для лікарів громади та області, вже найближчим часом у госпіталь привезуть навчальні манекени. Розглядають можливість і консультування онлайн зі ізраїльськими спеціалістами різних профілів. Загалом у лікарні працюватиме майже сотня осіб персоналу, з них понад 60 – медичного. Шпиталь надаватиме медичну допомогу для внутрішньо переміщених осіб, мешканців Мостиської громади та мешканців сусідніх громад.
«Екстрена медична допомога області функціонує в штатному режимі», - Андрій Васько
26 лютого 2022
Усі бригади вийшли на лінію, зв'язок в оперативно-диспетчерській службі здійснюється належним чином, а пацієнтів госпіталізовують відповідно до затверджених маршрутів. Про це повідомив керівник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрій Васько. «Екстрена медична допомога області функціонує в штатному режимі. Станом на сьогоднішній день багатоканальний номер телефону 103 функціонує справно та безперебійно. Порушення мобільного чи інтернет зв'язку на території області не зафіксовано. У випадку неможливості здійснення дзвінків за номером 103 визначені 6 стаціонарних номерів телефонів: 293-29-12; 293-29-14; 293-29-05; 293-29-19; 293-29-16; 293-29-25, задзвонивши на які можна сконтактуватися з оперативно-диспетчерською службою та отримати допомогу», - сказав Андрій Васько. Також він додав, що станом на зараз фіксують наполовину менше викликів бригад екстреної медичної допомоги. «Навантаження на бригади карет медичної допомоги зменшилось, у зв'язку з тим, що непрофільні та неекстрені виклики громадяни перестали здійснювати, за що я дуже вдячний всім. Надалі закликаю усіх звертатися за медичною допомогою лише у критичних станах, які загрожують життю та здоров'ю», - наголосив керівник центру екстреної медичної допомоги. Андрій Васько повідомив зокрема про обов'язковий вміст особистих медичних аптечок. «В таких індивідуальних аптечках повинні бути ліки, які людина приймає зазвичай, а також ліки для тих, хто мають хронічні захворювання - такі люди повинні мати з собою аптечку у випадку якщо прийдеться перебувати в укритті довший час. Повинні також там знаходитися кровоспинні джути та перев'язувальні матеріали. Можуть також знаходитися в аптечках знеболюючі чи ін'єкційно-знеболюючі препарати», - повідомив він. Також керівник обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф повідомив що робити у ситуації відсутності усіх видів зв'язку. «Екстрена медична допомога у такому випадку працюватиме у режимі патрулювання. Бригади екстреної медичної допомоги рухатимуться вулицями міста для виявлення екстрених випадків. Машини бригад швидких можна буде зупинити та повідомити про наявні екстрені випадки. Усі бригади рухатимуться з увімкненими проблисковими маячками, а якщо у бригади увімкнений звуковий сигнал це означатиме, що така машина зайнята та рухається до медичного закладу з пацієнтом на борту», - зазначив Андрій Васько.
МОЗ затвердило рекомендоване сезонне меню для дітей віком від 1 до 6 (7) років для харчування у закладах освіти
10 лютого 2022
Міністерство охорони здоров’я України затвердило Примірне чотиритижневе сезонне меню на зимовий період. Його рекомендовано використовувати для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6 (7) років у закладах освіти та інших організованих дитячих колективах. Відповідний наказ, а також технологічна документація (технологічні картки) на страви та вироби, що увійшли до затвердженого меню, оприлюднені на сайті міністерства. Техкартки містять перелік страв, всі необхідні параметри і розрахунки (маса брутто/нетто, енергетична цінність продуктів/страв тощо), вимоги до продуктів. Також у них запропоновані процеси приготування та температурні режими. Меню можна використовувати у повному обсязі або частково, опрацювавши його з огляду на смакові уподобання дітей та технологічні можливості кожного з закладів. ВАЖЛИВО: в разі внесення змін, меню потрібно погодити в територіальному підрозділі Держпродспоживслужби відповідно до вимог Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Затверджений перелік страв також може бути використаний як база для чотиритижневого меню в інші пори року, проте з використанням сезонних продуктів. Завантажити техкартки можна за посиланнями нижче: Для першого тижня Для другого тижня Для третього тижня: Для четвертого тижня Над документами працювала робоча група, до складу якої увійшли представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти, Держпродспоживслужби, державної установи «Інститут громадського здоров'я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ», ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти», Національного університету харчових технологій, управлінь та департаментів освіти Вінницької, Кам’янської, Броварської, Новоград-Волинської, Житомирської, Чернівецької, Хустської міських рад, Голосіївської районної у м. Києві, Покровської районної ради в м. Кривий Ріг, завідувачки та медичні сестри закладів дошкільної освіти міст Вінниця, Бровари, Житомир, Запоріжжя, Суми, Ковель, Мирноград та селища Бородянка. Робота здійснюється в межах реформи системи шкільного харчування, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Міфи та реальність реформи системи шкільного харчування
9 лютого 2022
Перша леді Олена Зеленська та шеф-кухар Євген Клопотенко спростували найпопулярніші міфи навколо нового учнівського меню Вже місяць, як у країні, після тривалого перехідного періоду, вповні втілюється реформа шкільного харчування. Дітей годують за оновленими нормативами МОЗ відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. І ці зміни викликали жваве обговорення, дискусії та обросли безліччю міфів. Саме тому перша леді Олена Зеленська, яка ініціювала реформу у 2020 році, та шеф-кухар Євген Клопотенко – співавтор меню – провели в соцмережах спеціальну пряму трансляцію. У ній спростували найпопулярніші фейки щодо нових стандартів. Міф: Цукор, сіль, хліб скасовані? Як відзначили учасники трансляції, це зовсім не так. Норми солі, цукру та хліба лише зменшено відповідно до стандартів ВООЗ, які діють у закладах освіти в усьому світі. Споживання солі має скоротитися із 7-9 г до 1-1,5 г на один прийом їжі. І не одразу – а протягом усього 2022 року. Але вже зараз звичайна сіль має бути замінена на йодовану. Норму цукру також зменшено: з 15-18 г до 7,5 г на один прийом їжі. І щодо хліба – це теж міф, що його тепер не дають дітям. Дають, але вдвічі менше. Було два шматочки – 80 грамів, став один – 30-50 грамів. Був білий – став цільнозерновий. «Вже зараз 13% наших школярів – із зайвою вагою! Нам скаржаться, що менше солодкого й менше хліба – менше смачно. Але я скажу: це питання харчових звичок. Їх можна й потрібно змінити, якщо ми не хочемо, щоб ці діти дорослішали з діабетом та гіпертонією. І нам тут дуже потрібна підтримка батьків – зменшите кількість солодкого й борошняного вдома, додайте овочів та фруктів – допоможіть нам оздоровити вашу дитину», – прокоментувала Олена Зеленська. Міф: У школах немає обладнання для приготування нових страв, а кухарі не вміють готувати, «як у ресторанах» «По-перше, здорове харчування залежить здебільшого не від обладнання, а від дотримання нормативів та відповідальності, – зазначила перша леді. – Адже технологічні процеси приготування страв (варіння, тушкування, запікання) не змінилися. Хіба що смаженого тепер не буде. По-друге, на модернізацію харчоблоків держава активно виділяє кошти, цього року найбільше – 1,5 мільярда гривень. Тож чого не вистачає – те з’явиться». «Коли кажуть, що кухарі не вміють, як у ресторані, то я кажу: не применшуйте навичок ваших кухарів! Людина або вміє готувати, або ні! Вони професіонали, вони опанують нові стандарти – протягом цього року ми запланували для них допоміжне навчання», – прокоментував Євген Клопотенко. Міф: Меню Клопотенка» – обов’язкове для всіх Учасники трансляції назвали цей міф одним із найбільших – бо обов’язкового «меню Клопотенко» не існує. Існують техкарти (інструкція з приготування) на 160 страв, згідно з новими стандартами. Їх розробила велика команда за його участі. «Але це меню рекомендоване! Кожен заклад чи громада можуть створити своє меню самостійно. Головне – щоб у ньому були дотримані нові нормативи здорового харчування. Ті, про які ми говорили: пропорції солі, цукру, збільшення кількості овочів та фруктів тощо», – зазначив Євген Клопотенко Такий самий міф те, що «меню Клопотенка» обов’язкове для дитсадочків. Насправді для них є меню, розроблене МОЗ. І воно також не обов’язкове для використання, а рекомендоване. Закладам і громадам пропонують підготувати своє, як це зробили в багатьох областях. Міф: Спеції – небезпечні? У техкартах нових страв справді додані спеції. Ось їх перелік: • насіння гарбуза; насіння соняшнику; насіння кунжуту; карі; кмин; зіра; куркума; імбир сушений; корінь хрону; гірчиця; перець чорний мелений; паприка мелена; орегано сухий; мускатний горіх мелений; часник сухий; гвоздика; коріандр мелений; лавровий лист; перець духмяний; кориця мелена. Але те, що вони небезпечні, – теж міф. «Шановні батьки, знову посилатимуся на ВООЗ. Знання не стоять на місці, і зараз уже відомо, які спеції цілком безпечні. Саме їх і додали до шкільних страв – щоб компенсувати сіль та цукор», – розповіла Олена Зеленська. Міф: Готувати за новим меню дорого, і хороших продуктів для нього не закуповують «Я як кухар, який щодня займається закупівлями, авторитетно кажу: нові норми харчування не змінюють вартості меню принципово! Ну, лише настільки, наскільки взагалі змінюються ціни рік від року, – розповів під час трансляції Євген Клопотенко. – Але подивіться, чого, згідно з реформою, ми тепер менше купуємо: кондитерки, ковбас, сосисок, цукру. Можемо на ці гроші купувати більше овочів та фруктів, м’яса». Водночас Олена Зеленська відзначила: те, що хороші страви можна готувати лише з хороших продуктів, – це якраз не міф, слушна думка. І, на жаль, справді трапляються випадки, коли через неякісні закупівлі в закладах освіти з’являються неякісні продукти. «Та не треба вигадувати велосипед – заходьте на освітню платформу «Знаїмо» – це сайт, де ми збираємо всю інформацію про реформу та здорове харчування, – і завантажуйте зразки коректних, правильних закупівельних документів, які підготувало Мінекономіки. І тоді проблем із закупівлями не буде!» – порадила вона. Міф: У часи пандемії батьки не можуть контролювати, що діти їдять у школах і садочках Цьому міфу учасники трансляції протиставили Закон України «Про повну загальну середню освіту». Він передбачає право на батьківське самоврядування. Тобто й під час карантину, і за будь-яких інших обставин батьки можуть контролювати шкільні процеси. Можуть делегувати своїх представників, влаштувати дегустацію, зустрітись із кухарями – звісно, з дотриманням норм безпеки. Олена Зеленська та Євген Клопотенко закликали батьків та освітян, які бачать порушення, скаржитися у чатбот Держпродспоживслужби. «Ваша думка для нас важлива! Всі ви – амбасадори реформи! Бо змінити харчові звички із нездорових на здорові одній лише школі не під силу. Тож давайте спробуємо зробити це на рівні сім’ї. Якщо ми всі будемо розуміти, що це – заради здоров’я дітей – у нас все вийде», – резюмувала перша леді.
МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19
9 вересня 2021
Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно актуалізується, майже щомісяця, з урахуванням оновлених рекомендацій ВООЗ, СDC, ЕCDC. Так, 8 вересня внесені зміни до наказу МОЗ від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)». У Міністерстві підготували огляд деяких змін: Кому будуть проводити експрес-тестування? Зміни розширюють перелік осіб, яким проводитимуть попереднє скринінгове обстеження на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА. Це особи, які: - є медичними працівниками, які надають медичну допомогу та/або доглядають за пацієнтами, хворими на COVID-19; - є працівниками лабораторій, які працюють зі зразками з дихальних шляхів, отриманими від пацієнтів, хворих на COVID-19; - є працівниками патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла, у тому числі взятті зразків; - є іншими медичними та фармацевтичними працівниками; - є пацієнтами, що потребують планової госпіталізації, та не мають ознак тяжкого гострого респіраторного синдрому та/або інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ); - є соціальними працівниками; - є працівниками Національної поліції України, Служби безпеки Президента України, Управління державної охорони та інші особи, які контактують із Президентом України; - є працівниками Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України; працівниками Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; - є призовниками, військовослужбовцями; - є працівниками закладів закритого типу; - перетинають контрольні пункт в’їзду-виїзду; - мають бути протестовані у ході розслідування спалаху захворюваності; Якщо немає можливості провести експрес-тестування з використанням швидких тестів на визначення антигену SARS-CoV-2, осіб із перших п’яти категорій у списку вище тестуватимуть із використанням методу ПЛР. Замість трьох днів - один Лікар, який надає медичну допомогу в амбулаторних умовах, повинен інформувати центр контролю та профілактики захворювань МОЗ за адміністративно-територіальною належністю про результат лікування та/або припинення самоізоляції осіб, які підлягали визначенню підтвердженого випадку COVID-19, не пізніше ніж через 1 день від дати, коли він стане відомим. Раніше у лікарів на це було три дні. Контактні вакциновані особи не самоізолюються Моніторинг та спостереження за контактними особами встановлюється на період 14 днів від останнього контакту із підтвердженим або ймовірним випадком, незалежно від того, чи була контактна особа вакцинована проти COVID, чи ні. Контактні особи, які отримали повний курс вакцинації, а також ті, хто перехворів на COVID-19 протягом останніх 6 місяців (з документальним підтвердженням), за відсутності симптомів не мають самоізолюватися. Якщо ж симптоми COVID-19 з’являються, особа має пройти обстеження на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА (а в разі неможливості - методом ПЛР) та самоізолюватися до отримання результату обстеження. Якщо він позитивний, щодо особи вживаються всі заходи як до такої, яка має COVID-19. Контактні особи, незалежно від того є в них симптоми чи немає, мають пройти тестування на 5-7 день після контакту та перебувати на самоізоляції. Припинити самоізоляцію можна при отриманні негативного результату тесту. З повним переліком змін можна ознайомитися за посиланням.
Концепцію профільної школи розглянули на засіданні Експертної ради при департаменті освіти
16 липня 2021
Питання реформування старшої школи – один з найважливіших векторів діяльності департаменту освіти і науки Львівської ОДА. Формування ефективної мережі професійних та академічних ліцеїв дозволить підвищити якісь освіти та дати можливість усім дітям обирати той профіль, до якого є здібності. Цього тижня ситуацію із створенням профільної школи обговорили під час засідання Експертної ради при департаменті освіти. «Ми стоїмо на роздоріжжі різних варіантів формування профільної школи, і від наших сьогоднішніх рішень залежить якою буде освіта через 10 – 15 років. Мусимо спільно напрацювати адекватне бачення цього процесу в межах Львівщини. Маючи такий план, будемо пропонувати нашу область на експеримент. Львівська область може утримувати лідерські позиції у продукуванні ідей, які розвивають систему освіти», - розповів директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. За його словами, створення мережі ліцеїв можна впровадити у два етапи: спершу перетворити на ліцеї санаторні школи, після чого запустити цей процес у громадах. Схожу схему створення профільних ліцеїв висловив директор Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Павло Хобзей. «Існує дві лінії руху. Перша пов'язана з територіальними громадами. Можна розпочати створення ліцеїв у тих громадах, де є понад 50 тисяч жителів. Друга лінія пов'язана з обласними закладами. Пробувати на базі санаторних шкіл робити ліцеї і показати, що це дієво. Так чи інакше в цьому процесі важливо залучати найкращих педагогів, а також постійно комунікувати із громадами та усувати брак інформації», - акцентував Павло Хобзей. Під час засідання Експертної ради команда народної депутатки Наталії Піпи презентувала своє бачення профільної освіти, в межах якого сформовано план впровадження профільної освіти, що базується на використанні технології та врахуванні потенціалу закладів. Реформа старшої школи стартує у 2027 році, а з 2024-го почнеться пілотний проєкт в завчасно визначених школах. «Вже зараз ми розуміємо, що є школи, які не погодяться на пониження ступеня, вони будуть всіма засобами втримувати старші класи. Так само є заклади в громадах, які можуть конкурувати і уже готові реформуватись. Складно зорієнтуватись, бо нема чітких критеріїв та законодавчої бази. Вища освіта теж зацікавлена у роботі зі старшокласниками, адже це їхні потенційні студенти. Водночас, якщо йдеться про заклади професійно-технічної освіти, то нема розуміння, чи професійний ліцей існуватиме як альтернатива чи заміна сучасним училищам», - поділилась думками директор Центру інноваційних освітніх технологій Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти «Львівської політехніки» Маргарита Носкова. Вектор зі створення професійних та академічних ліцеїв так чи інакше доведеться скерувати на вищі навчальні заклади, аби ті також брали участь у створенні ліцеїв. «ВИШі за територіальним чи якимось іншим принципом мусять долучитись до менторства над такими ліцеями. Університет Франка та Львівська політехніка уже готові взяти шефство над деякими із них. Їм потрібен зв'язок із вузами. Академічні ліцеї, які будуть створювати громади, будуть відрізнятися від наукових. Академічний повинен мати всі профілі для того, щоб діти, які не визначилися з профілем могли обрати собі якісь із цих напрямів. А на базі профтех училищ можна робити професійні ліцеї. Однак потрібен стандарт профільної освіти, якого поки що нема», - зазначив член Експертної ради Роман Пастушенко. Як повідомили у прес-службі Міністерства освіти і науки, днями Верховна Рада у другому читанні ухвалила закон про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв. Зокрема, виключено норму, що обмежувала можливості для створення ліцеїв міськими радами в містах з населенням менше 50 тисяч осіб. Ухвалений закон народна депутатка Наталія Піпа в одній із своїх соцмереж назвала неякісним компромісом. Відтак, департамент освіти і науки Львівської ОДА спільно із експертами та народними обранцями до кінця літа має напрацювати чітке бачення створення мережі ліцеїв в області. «Мережа ліцеїв повинна мати логіку. Якщо у нас є сильний фізико-математичний ліцей, який показує хороші результати, то нема сенсу створювати ще один такий. Варто зосередитись на інших профілях: STEM, хіміко-біологічний чи інформаційних технологій. Також треба пам'ятати, що діти тих громад, які не мають старшої школи, повинні мати доступ до якісної освіти», - резюмував Олег Паска. Консолідоване бачення розвитку освіти Львівщини мають намір презентувати на осінньому форумі за участі представників громад, вищих закладів освіти, ЗПТО тощо. Напрацьований проект пропонуватимуть Міністерству освіти як пілотний. Якщо Львівщину допустять до експерименту, його зможуть почати уже наступного року.