У Палаці Хоткевича презентували документальний фільм про розвал Радянського Союзу

30 серпня 2021р, Новини. Департамент освіти і науки, Прес-служба ОДА

Днями відбулася прем'єра документальної стрічки «Ефект Сарваса», яку приурочили до 30-ї річниці Незалежності України.

«Ефект Сарваса» - це документальний фільм про розвал Радянського Союзу, про боротьбу за незалежність України та країн Прибалтики, очима безпосереднього учасника тих подій – Михайла Сарваса, який про ці події написав декілька десятків щоденників.

«Великі речі у нашій державі насправді творять прості люди. Уже пізніше хтось з цього користає і забирає собі ці лаври. Коли я  почув історію Михайла Сарваса, я зрозумів, що це саме та проста людина, на вчинках якої твориться історія. Пізнавши героя трохи більше, я був вражений ним і його способом життя. Це неординарна людина, яка вартує того, щоб про неї знали. Фільм насправді дуже простий, там нема патетики чи пафосу, він про звичайних людей, за якими стоїть поступ держави. Стрічка покликана, перш за все, викликати, емоції, та націлена на те, щоб показати, як проста людина може творити великі речі у великій країні», - розповів режисер фільму Богдан Кривень.

Цей фільм про рядових української незалежності. Про тих, хто виборював Незалежність, та хто першими рядами пішов на тоталітарну систему.

«Фільм є доволі легким, таким як і сам Михайло. Він – цікава, весела людина. І це дає контраст на тлі того, що ми в Україні звикли все ускладнювати. Важливі речі ми робимо дуже складними, і керуємось кожен своїм его. В назву фільму ми заклали поняття про ефект доміно, де кожна окрема людина впливає на подальші дії всіх інших. Пан Михайло завжди повторює, що він був руйнівником радянської системи, однак для ролі будівничих потрібні нові люди. Насправді, зруйнувавши стару систему, ми ніяк не можемо з нею розійтись. Бо у нас бракує отих будівничих нової держави. І саме на наше покоління покладено відповідальність збудувати цю нову систему. Оце і є визначальна ідея цього фільму», - наголосила авторка ідеї Ольга Котовська.

Михайло Сарвас був в рядах тих перших сміливців, які в кінці вісімдесятих, піднявши український прапор, вийшли на площі українських міст. Революціонер удостоєний медалі від Президента Литви за допомогу у здобутті Литвою незалежності. Михайла судили за спробу «замаху» на генерального секретаря СРСР Михайла Горбачова.

«Ми розвалили Союз, але до влади йти не повинні. До влади мали прийти молоді. І я досі так вважаю. Коли мене судили в Києві за так званий замах на Горбачова, всі думали, що я не знати який небезпечний. Але я був просто знаряддям провидіння, коли жбурнув у першого секретаря томиком Леніна. Всі наші мітинги, всі протести та зустрічі я нотував на листочках, з яких склались кілька томів моїх щоденників. Синьо-жовтий прапор у руці, ручка і папір – у другій. Я хотів все записати, але без своїх коментарів: хто і що говорив, як відбувалось. Для мене тоді найголовніше було, щоб Україна вийшла з СРСР», - акцентував під час прем’єри головний герой стрічки Михайло Сарвас.

Щоденники Михайла Сарваса планують видати книгою історичної хроніки ще цього року, а фільм помандрує на кілька фестивалів.

Фільм створений за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА.

Ключові слова:

ефект сарвасафільм

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook